Leasing operacyjny to jedna z najpopularniejszych form finansowania dla przedsiębiorców. Między innymi za sprawą elastyczności jaką daje, cieszy się dużą popularnością wśród firm poszukujących efektywnych sposobów na pozyskanie lub użytkowanie pojazdów. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo, czym jest leasing operacyjny, jakie są jego kluczowe cechy oraz jakie wady i zalety niesie ze sobą to rozwiązanie.
Leasing operacyjny to forma umowy, w której leasingodawca udostępnia leasingobiorcy określony przedmiot (np. samochód, maszynę czy sprzęt IT) na uzgodniony okres, w zamian za regularne opłaty (raty) leasingowe. W ramach tej umowy własność przedmiotu pozostaje po stronie leasingodawcy przez cały czas jej trwania, a leasingobiorca ma jedynie prawo do jego użytkowania zgodnie z ustalonymi warunkami.
Po zakończeniu okresu leasingowego możliwy jest wykup przedmiotu za ustaloną wcześniej wartość rezydualną lub zwrot przedmiotu do leasingodawcy. Spotykaną praktyką w przypadku leasingu samochodów jest zwrot pojazdu przy okazji zakończenia jednej umowy i zawarcie kolejnej, na nowy pojazd.
Innymi słowy leasing operacyjny to usługa finansowa, która pod pewnymi względami przypomina wynajem samochodu – leasingobiorca w okresie trwania umowy użytkuje pojazd, ale jego właścicielem pozostaje firma udzielająca leasingu.
Umowa leasingu operacyjnego zazwyczaj oferuje większą elastyczność w kwestii wykupu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować się na wykup auta za ustaloną wartość rezydualną lub jego zwrot i na przykład skorzystania z kolejnej umowy na nowy pojazd.
Sprawdź: wybierz samochód na mamGO
Usługa leasingu operacyjnego niesie ze sobą szereg korzyści, które sprawiają, że jest on chętnie wybierany przez przedsiębiorców z różnych branż. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
Leasing operacyjny pozwala na użytkowanie drogich środków trwałych bez potrzeby ich zakupu. Dlatego tak powszechne jest leasingowanie samochodów, gdyż zakup pojazdu za gotówkę może stanowić znaczne obciążenie w budżecie wielu przedsiębiorstw.
W mamGO dostępny jest szeroki wachlarz pojazdów, od samochodów osobowych, przez auta elektryczne, po pojazdy o użytkowym charakterze, np. vany lub pickupy. Ponadto oferowane są pojazdy z różnych klas, od budżetowych marek, po luksusowe. Co równie ważne, leasing operacyjny daje możliwość regularnej wymiany samochodu na nowszy model. W leasingu operacyjnym istnieje także możliwość finansowania samochodu używanego.
Stałe, regularne raty leasingowe ułatwiają planowanie finansów w firmie. Leasing operacyjny nie generuje ukrytych kosztów, co czyni go przewidywalnym narzędziem finansowym. Opłaty za usługi takie jak ubezpieczenie komunikacyjne, GAP, itp. najczęściej jest ujęte w ramach jednej miesięcznej faktury, co przekłada się na przejrzystość kosztów, jakie wiążą się bezpośrednio z użytkowaniem auta w leasingu.
Pomimo wielu zalet leasing operacyjny ma również pewne ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy finansowania.
W trakcie trwania umowy leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu, co oznacza brak możliwości swobodnego dysponowania nim (np. sprzedaży czy modyfikacji warunków umowy, po wcześniejszym uzyskaniu zgody spółki leasingowej).
Umowy leasingowe zawierają szczegółowe warunki dotyczące użytkowania pojazdu. Mogą to być limity maksymalnego rocznego przebiegu, czy zakaz używania pojazdu poza granicami kraju.
Leasingodawcy zazwyczaj wymagają wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia AC/OC, GAP lub na życie co z jednej strony podnosi bezpieczeństwo użytkowania, lecz zwiększa łączne koszty korzystania z leasingu.
Leasing operacyjny to efektywne i elastyczne narzędzie finansowe, które umożliwia firmom korzystanie z nowych pojazdów (także używanych) bez konieczności ich natychmiastowego zakupu. Jego główne zalety to korzyści podatkowe, brak konieczności angażowania dużych środków własnych oraz elastyczność w zakresie dopasowania warunków leasingu. Jednocześnie warto pamiętać o ograniczeniach, takich jak brak własności przedmiotu w trakcie trwania umowy czy konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, np. ubezpieczenia GAP. Przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do specyfiki prowadzonej działalności.
Podmiotem zawierającym umowy leasingu jest BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 78, 00-844 Warszawa. Przyznanie finansowania jest uzależnione od wyniku badania zdolności ubiegającego się o finansowanie do jego spłaty. Niniejsza propozycja nie stanowi oferty i jest adresowana wyłącznie do przedsiębiorców. Świadczenie reklamowanych usług leasingowych następuje na warunkach i zasadach określonych w umowie zawartej z Klientem.
Niniejszy materiał nie jest ofertą. Materiał ten nie ma waloru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa kredytowego, ubezpieczeniowego czy porady inwestycyjnej. Treści podlega ochronie prawnej, w szczególności wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r.
Źródła:
Napisz do nas wiadomość