Leasing samochodu to forma usługi finansowej, a co za tym idzie, ubieganie się o leasing, wiąże się z weryfikacją zdolności kredytowej i oceną danych finansowych. W związku z tym nasuwa się pytanie: Jak wpis w BIK przekłada się na decyzję leasingodawcy. Czy wpis w BIK przekreśla szansę na leasing? Jak wygląda proces oceny zdolności leasingowej? Odpowiadamy na te pytania.
Czym jest BIK? Za tym skrótem, kryje się Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera dane na temat zobowiązań kredytowych osób indywidualnych i przedsiębiorców. Dane przechowywane w tej bazie mogą być zarówno pozytywne, informujące o terminowości spłat danego podmiotu, jak i negatywne, wskazujące na opóźnienia w spłacie lub inne nieprawidłowości.
Leasingodawcy, podobnie jak banki, analizują sytuację finansową potencjalnego klienta przed podjęciem decyzji o przyznaniu finansowania. Weryfikacja zazwyczaj obejmuje nie tylko dokumenty finansowe przedsiębiorstwa z określonego okresu, ale także raporty zewnętrzne, takie jak te z BIK. Na co więc warto zwrócić uwagę, przed pozyskaniem leasingu? Zobaczmy najczęściej zadawane pytania w tym temacie.
Niekoniecznie – negatywna historia w BIK nie oznacza automatycznej odmowy leasingu. Leasingodawca bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj i wartość zaległości, stabilność finansową firmy oraz wysokość wkładu własnego.
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie leasingu, warto sprawdzić swój raport BIK przed złożeniem wniosku. Można to zrobić na stronie Biura Informacji Kredytowej, pobierając raport o swojej historii kredytowej.
Zobowiązania leasingowe mogą być widoczne w BIK. Leasingodawcy mogą zgłaszać informacje o aktywnych umowach leasingowych.
Proces oceny zdolność leasingowej jest dokonywany przez zespół BNP Paribas Leasing Services sp. z o.o. Ocena zdolności finansowej podmiotu ubiegającego się o leasing pojazdu jest dokonywana na podstawie weryfikacji informacji z baz zewnętrznych na przykład z BIK oraz danych finansowych przedsiębiorcy za wymagany okres.
Podsumowując powyższe pytania i odpowiedzi, kluczowe aspekty brane pod uwagę przy decyzji co do leasingu to:
weryfikacja danych z baz zewnętrznych, takich jak BIK i inne rejestry dłużników,
analiza danych finansowych przedsiębiorstwa,
ocena perspektywy finansowej przedsiębiorstwa,
wysokość i rodzaj zobowiązań,
liczba dni ewentualnych zaległości w spłacie zobowiązań.
Podmiotem zawierającym umowy leasingu jest BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 78, 00-844 Warszawa. Przyznanie finansowania jest uzależnione od wyniku badania zdolności ubiegającego się o finansowanie do jego spłaty. Niniejsza propozycja nie stanowi oferty i jest adresowana wyłącznie do przedsiębiorców. Świadczenie reklamowanych usług leasingowych następuje na warunkach i zasadach określonych w umowie zawartej z Klientem.
Niniejszy materiał nie jest ofertą. Materiał ten nie ma waloru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowi pośrednictwa kredytowego, ubezpieczeniowego czy porady inwestycyjnej. Treści podlega ochronie prawnej, w szczególności wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r.
Źródła:
Napisz do nas wiadomość