Wlałem benzynę do diesla – i co teraz?

Autor zdjęcia: Freepik

Niestety, każdemu może przytrafić się błąd podczas tankowania. W jednym przypadku, pomylisz rodzaj paliwa i zatankujesz benzynę do auta z silnikiem Diesla. W innym, może się zdarzyć odwrotnie. To ważne, aby wiedzieć, jakie kroki podjąć, gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Najczęstszy błąd: benzyna do Diesla

Najczęstszą pomyłką jest zatankowanie benzyny do samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Wynika to z różnicy w rozmiarze wlewu paliwa. Końcówka „pistoletu” dystrybutora ON (oleju napędowego) zazwyczaj nie zmieści się we wlewie aut napędzanych benzyną. Jednak w przypadku benzyny i silnika Diesla, rozmiar wlewu jest kompatybilny, co sprawia, że łatwiej o pomyłkę.

Przypomnijmy, że dawniej, w starszych modelach silników Diesla, dodawanie niewielkich ilości benzyny zimą mogło poprawić rozruch pojazdu w mroźne dni. Jednak w dzisiejszych autach, szczególnie tych wyposażonych w nowoczesne silniki z systemem wtrysku common rail, takie praktyki są odradzane lub wręcz zakazane. Silniki wysokoprężne wyposażone w prostszą rotacyjną pompę wtryskową potrafiły przepalić niewielkie ilości benzyny (do 20%) bez większych problemów. W takiej sytuacji, wystarczyło dolać oleju napędowego do pełna i problem znikał.

Co robić, gdy wlałeś benzynę do samochodu z silnikiem Diesla?

Jeśli przez pomyłkę wlałeś benzynę do auta z silnikiem Diesla, nie próbuj uruchamiać silnika ani nie włączaj zapłonu. Przekręcenie kluczyka w stacyjce uruchomi pompę paliwową znajdującą się w zbiorniku paliwa. Zamiast tego, odwieź auto na lawecie do mechanika. Mechanik będzie musiał wymienić filtr paliwa (jeśli to konieczne), opróżnić i przepłukać zbiornik paliwa.

Jeśli jednak uruchomisz silnik, może to spowodować zaciągnięcie benzyny do układu paliwowego, co wymaga wymiany filtra. W gorszym przypadku, konieczna może być wymiana całego układu wtryskowego, co jest kosztowną naprawą. Po dłuższej jeździe z benzyną w zbiorniku, może dojść do wypalenia zaworów i uszkodzenia innych podzespołów, co zwiększa koszty naprawy.

Kontakt

Masz pytanie?

Zadzwoń+48 519 988 355+48 22 134 00 08

Infolinia czynna:8:00 - 19:00 w dni robocze

Napisz do nas wiadomość

Otwórz formularz

Znajdź odpowiedzi na pytania

Przejdź do FAQ