Zapalające się żółte kontrolki na desce rozdzielczej to zawsze moment, który może wprowadzić kierowcę w stan zdenerwowania i niepewności. Co jednak oznaczają te światełka? Nie zawsze muszą wiązać się z poważnymi problemami, ale warto wiedzieć, jak na nie reagować.
Diody na desce rozdzielczej znajdują się w każdym samochodzie, bez względu na jego markę i model. Ich rola jest istotna, ponieważ informują one kierowcę o różnych stanach i funkcjach pojazdu. Niemniej, nie każde zapalenie się żółtej kontrolki w aucie oznacza katastrofę. Warto znać ich znaczenie, aby spokojnie reagować na ich sygnały. Sprawdzamy, co oznacza żółta kontrolka wykrzyknika czy silnika.
Kontrolki w samochodzie można podzielić na trzy główne kategorie:
Najczęściej mają kolor zielony lub niebieski. Informują o włączeniu określonej funkcji lub urządzenia w aucie. Na przykład zielona kontrolka oznacza włączony tempomat lub włączone światła awaryjne. Nie mają one zazwyczaj charakteru alarmowego i nie wskazują na poważne problemy.
Choć zazwyczaj są to żółte kontrolki w samochodzie, ich kolor może różnić się w zależności od marki. Sygnalizują zbliżającą się awarię lub wymagają od kierowcy podjęcia konkretnych działań. Przykładem może być kontrolka check engine informująca o problemie z jednostką napędową.
Czerwone kontrolki to te, które zazwyczaj wzbudzają największy niepokój. Oznaczają awarie lub poważne problemy, które wymagają natychmiastowej uwagi i często przerywają podróż. Przykładem jest kontrolka informująca o niskim ciśnieniu oleju lub przegrzaniu silnika.
Warto wiedzieć, że kontrolki na desce rozdzielczej to rodzaj komunikatu od Twojego samochodu. Zamiast wpadać w panikę, warto zachować spokój i spróbować zrozumieć, co próbuje Ci przekazać pojazd. Przy odpowiedniej wiedzy kontrolki stają się przydatnym narzędziem do monitorowania stanu pojazdu.
Zobacz także: Świeci się czerwona kontrolka w samochodzie? Zobacz, co oznacza!
Kierowcy często odczuwają niepokój, kiedy na desce rozdzielczej zobaczą świecące się żółte kontrolki. Pełnią one w samochodzie funkcję ostrzegawczą, informując kierowcę o potencjalnych problemach lub konieczności podjęcia określonych działań. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z tych sygnalizacji.
Żółta kontrolka z wykrzyknikiem w środku żarówki informuje o potencjalnych problemach z oświetleniem samochodu. Jeśli po sprawdzeniu żarówek i bezpieczników światło nie zgaśnie, konieczna jest wizyta w warsztacie. W zależności od wyposażenia pojazdu może pojawić się również dioda świateł przeciwmgielnych co oznacza, że są one włączone.
Ikona przypominająca serpentynę lub splecioną nitkę to sygnalizacja problemów ze świecami żarowymi w silniku wysokoprężnym. W takiej sytuacji także konieczna jest wizyta w warsztacie. Szczególnie zwróć uwagę na nią, gdy do awarii dojdzie zimą – bez sprawnych świec, silnik diesla może mieć problem z uruchomieniem na mrozie.
Żółta kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie otoczonego strzałką informuje o usterce systemu ESP, co może wpłynąć na zachowanie samochodu na drodze.
Niektóre modele samochodów przypominają o zbliżającym się terminie przeglądu. Żółty napis „service” informuje, że czas jechać na przegląd. Nie musisz się jej obawiać, nie wiąże się ona z żadną awarią.
Żółta kontrolka w kształcie wykrzyknika umieszczonego w przekroju opony informuje o niskim ciśnieniu w przynajmniej jednej z opon. Symbol ten jest powszechnie rozpoznawalny, a jego zignorowanie może prowadzić do problemów z kontrolą nad pojazdem lub zniszczenia opon.
Szyba z fontanną kropel po środku to kontrolka związana z płynem do spryskiwaczy. Wskazuje na konieczność uzupełnienia płynu. Po uzupełnieniu kontrolka powinna zgasnąć, jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać problem z czujnikiem. .
Ta ikona przypominająca samochód z falami znajduje się w nowszych modelach aut i zlokalizowana jest najczęściej na lusterkach bocznych. Jej pojawienie oznacza, że w martwym polu pojazdu znajduje się inny pojazd, a przeprowadzenie np. manewru wyprzedzania wymaga dodatkowej czujności.
Ikonka z drogą i śnieżynką oznacza oblodzoną nawierzchnię. Warto szczególnie na nią zwrócić uwagę, gdy poruszamy się po mniej uczęszczanych drogach. Oznaczać ona może zdecydowanie większe ryzyko poślizgu – kierowca musi być wtedy szczególnie ostrożny.
Żółta kontrolka w kształcie dystrybutora paliwa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych sygnalizacji. Po jej zapaleniu, konieczne jest uzupełnienie paliwa na najbliższej stacji. Co jeśli zmieni się na czerwoną? Twój samochód nie pojedzie dalej.
Zobacz także: Wlałem benzynę do diesla – i co teraz?
Symbol koła zębatego z wykrzyknikiem w środku informuje o możliwych problemach z przekładnią biegów. Warto w tej sytuacji skonsultować się jak najszybciej z mechanikiem.
Kontrolka check engine to postrach kierowców. Ikona w kształcie małego silnika oznacza potencjalne problemy z czujnikami, silnikiem lub układem elektronicznym pojazdu. Jej zapalenie może świadczyć o poważniejszych kłopotach, dlatego warto ją skonsultować z mechanikiem. Jeżeli zmieni kolor na czerwony, zalecane jest natychmiastowe zatrzymanie pojazdu.
Strzałki na prostokącie oznaczają włączone ogrzewanie tylnej szyby. „Wygięty” trapez dotyczy ogrzewania przedniej. Jest to typowa kontrolka informacyjna, nie musisz jej się obawiać.
Ikona przedstawiająca dystrybutor paliwa i kropelki wody informuje o możliwości obecności wody w filtrze paliwa. Po jej zapaleniu, konieczne jest osuszenie filtra.
Symbol auta i wlewu paliwa to sygnalizacja, że wlew paliwa może nie być właściwie zamknięty. Upewnij się, że wlew jest prawidłowo zamknięty, aby kontrolka zgasła.
Kontrolka w kształcie poduszki powietrznej przed pasażerem w kolorze żółtym oznacza, że ten rodzaj zabezpieczenia jest wyłączony.
Żółta kontrolka w kształcie silnika ze strzałką skierowaną w dół informuje o ochronie silnika przed wykrytą wcześniej usterką. Może to skutkować pracą silnika na niższych obrotach.
Jeżeli na desce rozdzielczej zapali się żółta kontrolka Start-Stop oznacza to, że system wyłączania jednostki napędowej na postoju jest dezaktywowany.
Co oznacza? Informacja związana z ikoną ABS oznacza, że układ jest niesprawny i trzeba udać się do serwisu w celu diagnostyki systemu. Żółta ikona ABS nie może być lekceważona, gdyż w sytuacji konieczności nagłego hamowania może dojść do niekontrolowanego zablokowania kół.
Jeżeli na desce rozdzielczej zacznie palić się żółta kontrolka w kształcie rury wydechowej
oznacza to nieprawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin. W zależności od modelu może to być jeden lub nawet kilka elementów np. katalizatora, sondy lambda czy filtru cząstek stałych, które są ze sobą ściśle związane.
Diody na desce rozdzielczej informują o różnych stanach i funkcjach pojazdu. Żółte kontrolki ostrzegają o potencjalnych problemach, takich jak awaria świateł, niskie ciśnienie w oponach, czy problemy z silnikiem. Należy je traktować poważnie – opis kontrolek na desce rozdzielczej znajdziesz w instrukcji obsługi. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z mechanikiem. Regularna konserwacja pojazdu i znajomość symboli kontrolek pomoże uniknąć poważnych awarii i zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy.
Dowiedz się więcej o ofercie pojazdów oraz wygodnych narzędziach finansowych na mamGO.pl
Źródło:
https://www.autodna.pl/blog/kontrolki-w-samochodzie/
https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/kontrolki-w-samochodzie-opis.html
Napisz do nas wiadomość